Noc Muzeów w Romanowie

W dniu 13 maja 2017 roku w romanowskim muzeum już po raz kolejny odbyła się Noc muzeów. Na tegoroczne święto muzeów licznie przybyli uczestnicy imprezy oraz zaproszeni goście, w tym Przewodniczący Rady Powiatu w Białej Podlaskiej Mariusz Kiczyński, Przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Rady Powiatu w Białej Podlaskiej Arkadiusz Maksymiuk, Przewodnicząca Rady Gminy Sosnówka Ewa Olczuk, radny Gminy Sosnówka Jan Pilipiuk, przedstawiciele Nadleśnictwa Sobibór Lucyna Puzyrewska z mężem, proboszcz parafii pw. Św. Mikołaja w Rozwadówce ks. Roman Siłuch, pracownicy instytucji oświaty i kultury oraz społeczność lokalna.
Szczególnymi gośćmi byli państwo Barbara i Zbigniew Pieleszkowie, autorzy prac prezentowanych na wystawie: „Drzewa także mowę swoja mają”, której wernisaż był jednym z punktów uroczystości. Państwo Pieleszkowie są artystami malarzami, którzy w swoich pięknych pracach uwiecznili romanowski dwór, park i kaplicę.
Pani Barbara Pieleszek jest absolwentką Liceum Technik Plastycznych w Gdyni i Studium Plastycznego w zakresie reklamy. Tworzy i wystawia swoje prace już od 30 lat. Była członkiem Klubu Plastyków Amatorów przy Powiatowym Domu Kultury w Chełmie. Wraz z mężem Zbigniewem prowadziła warsztaty artystyczne dla dzieci w POK „Dom Chemika”. Organizowała również dla nich warsztaty w różnych zakątkach kraju. Zdobyła wiele nagród za swoją twórczość i upowszechnianie kultury. Natomiast Pan Zbigniew Pieleszek jest absolwentem Liceum Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, a także PWST we Wrocławiu. Tworzy grafikę, rysunek i malarstwo. Swoje prace prezentuje na wystawach indywidualnych i zbiorach w kraju i za granicą. Wyróżniony i odznaczony przez Ministra Kultury i Sztuki za działalność w dziedzinie plastyki. Od 1985 roku prowadzi pracownię edukacji plastycznej w POK „Dom Chemika” w Puławach.
Kolejnym punktem uroczystości było wystawienie sztuki teatralnej „Kryminalnie w Koziej Wólce” w reżyserii Tadeusza Andrzeja Kicińskiego w wykonaniu Teatru Pokoleń z Siennicy Różanej. Autorem komedii jest Sławomir Franc. Sztuka jest satyrą obyczajową, w krzywym zwierciadle ukazującą stosunki społeczno-kulturowe w społeczeństwie. Opowieść jest na tyle uniwersalna, że może być ilustracją niemal każdej wsi. Z kolei z przesłania wynika, że plotkowanie wcale nie jest dobrą cechą i może prowadzić do nieporozumień.
Na zakończenie uroczystości wszyscy uczestnicy przeszli do sali, w której prezentowane są pamiątki z Dworu Antopolskiego , gdzie Pani Ewa Koziara autorka książki „Tokary: wskrzeszone wspomnienia” wygłosiła prelekcję „Zalescy mieszkańcy Antopola – sąsiedzi Romanowa”.
Uroczystość odbyła się dzięki wsparciu finansowemu Nadleśnictwa Sobibór i Nadleśnictwa Radzyń Podlaski.
Serdecznie dziękujemy sponsorom za wsparcie finansowe, a uczestnikom za przybycie na uroczystość.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.