Noc świętojańska u Kraszewskiego

Józef Ignacy Kraszewski w powieści „Stara baśń” i bajce „Kwiat paproci” nawiązuje do podań i legend oraz opisuje starosłowiańskie zwyczaje związane z magiczną nocą świętojańską. Przedstawiona w „Starej baśni” Noc Kupały była świętem ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości obchodzonym w okresie przesilenia letniego, co według kalendarza wypada w noc z 23 na 24 czerwca. Przeprowadzane w jej trakcie obrzędy słowiańskie miały zapewnić świętującym zdrowie i urodzaj. W czasie tej magicznej nocy rozpalano ogniska, w których palono zioła. Radosnym zabawom i tańcom towarzyszyły różnego rodzaju wróżby, z których najważniejszą było puszczanie wianków przez dziewczęta w nurtach rzek.
Również w tę jedyną noc, noc świętojańską, pełną tajemnic, magii i mroku według legend zakwitał kwiat paproci. Pary skojarzone podczas obchodów Święta Kupały poszukiwały owego niezwykłego kwiatu, w budzącym grozę lesie, aby dzięki niemu zapewnić sobie pomyślność i szczęście.
Aby przybliżyć mieszkańcom powiatu bialskiego tradycje, zwyczaje i sposoby obchodzenia słowiańskiego święta sobótkowego w dniu 27 czerwca 2015 r. na terenie zespołu dworsko – parkowego w Romanowie odbyła się impreza „ Noc świętojańska u Kraszewskiego”.
Tę magiczną noc rozpoczął dyrektor muzeum – Krzysztof Bruczuk powitaniem przybyłych gości i uczestników, którzy tego wieczoru licznie zawitali w Romanowie byli to radni powiatu, przedstawiciele samorządu gminnego, dyrektorzy instytucji oświaty i kultury, przedstawiciele instytucji współpracujących z muzeum oraz społeczność lokalna.
Tego wieczoru należało ożywić w pamięci uczestników piękną baśń Józefa Ignacego Kraszewskiego pt. „Kwiat paproci”. Uczynili to uczniowie Szkoły Podstawowej w Sosnówce, którzy zaprezentowali inscenizację opartą na motywach tej baśni. Piękna inscenizacja oraz aktorskie umiejętności uczniów zaprezentowane na tarasie romanowskieg dworu zachwyciły publiczność.
Podczas imprezy organizatorzy pragnęli zaakcentować wielką miłość Józefa Ignacego Kraszewskiego do przyrody. W związku z tym przeprowadzono konkurs wiedzy skierowany do dzieci – „Las zielony skarbiec”. Wszyscy uczestnicy konkursu trzymali nagrody książkowe o tematyce przyrodniczej ufundowane przez Nadleśnictwo Chotyłów.
Bardzo dużym zainteresowaniem uczestników imprezy cieszyła się gra terenowa Poszukiwanie kwiatu paproci w której udział wzięło 18 drużyn rodzinnych. Wszyscy gracze z bardzo dużym zaangażowaniem oraz poświeceniem przemieszczali się po parku rozwiązując kolejne zagadki, które miały im pomóc w odnalezieniu kwiatu paproci. Zwycięska drużyna – Urszula Stachyra i jej syn Bartek otrzymali w nagrodę tablet ufundowany przez prywatnego sponsora.
Nagrody otrzymały również panie, które wzięły udział w konkursie na wypiek świętojański i przygotowały bardzo pyszne i efektowne ciasta. Komisja w składzie: Anna Petkowicz, Agnieszka Kazimierska, Mariusz Kostka, Łukasz Jaszczuk oraz Ryszard Boś, po ocenie wyglądu i walorów smakowych wypieku przyznała następujące nagrody I miejsce – Jadwiga Makarewicz, II miejsce – Bronisława Pietruczyk, III miesce – Małgorzata Prudaczuk natomiast wyróżnione zostały panie Joanna Welik, Teresa Skrzyńska, Romualda Tarasiuk. Uczestniczki konkursu otrzymały nagrody ufundowane przez Starostwo Bialskie.
Słowiańskie tradycje kulinarne zaprezentowali państwo Hanna i Paweł Lis, którzy na przygotowanym stoisku ucharakteryzowanym na prastare obozowisko prezentowali kulturę kulinarną Słowian, omawiająca wszelkie aspekty związane z kuchnią naszych przodków- naczynia, potrawy, zioła, zachowanie przy stole.
Tradycja, zwyczaje i obrzędy związane z Nocą Kupały zaprezentowała grupa rekonstrukcyjna z Domu Kultury w Miedzyrzecu Podlaskim w widowisku obrzędowym Noc świetojańska. To święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości, uczczono wspólnymi zabawami i śpiewem. Odbywało się palenie ziół, odganianie złych mocy, puszczanie wianków. Na zakończenie obrzędu zaprezentowano bardzo atrakcyjny taniec z ogniem.
Zwieńczeniem imprezy była zabawa przy ognisku z zespołem „Biesiadnicy”. Produkty spożywcze na ognisko ufundowane zostały przez Zakłady Mięsne Łuków oraz sklep spożywczy Soter PPHU T. Sokołowska. Sponsorami imprezy byli również Nadleśnictwo Włodawa, Apteka Mariola Majewska, PW Andrzej Tarasiuk Sosnówka, PHU Kolejko, Firma Konrad, Bank Spółdzielczy w Białej Podlaskiej
Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom Nocy świętojańskiej u Kraszewskiego, młodzieży szkolnej, artystom oraz sponsorom.

DSCF887020 21 DSCF8882 DSCF8893 DSCF8905 DSCF8901DSCF8937 5 41451 6293737271708254 59 56 53  DSCF89391251191151049720150627_21091320150627_21351720150627_21360520150627_22231920150627_222325

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.