Nowe cenne pamiątki w romanowskim muzeum

 

 

 

 

 

Miło nam poinformować, że Muzeum J. I. Kraszewskiego w Romanowie w ostatnim czasie wzbogaciło się o szereg cennych pamiątek.
Przy wsparciu finansowym Fundacji PKO BP zakupiony został talerz malowany przez Józefa Ignacego Kraszewskiego, pochodzący prawdopodobnie z 1878 roku. Malarstwo na porcelanie było jedną z form twórczości pisarza. Inne tego rodzaju eksponaty znajdują się jedynie w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie. Kraszewski malowane przez siebie talerze ofiarowywał w prezencie swoim przyjaciołom i rodzinie. W liście do brata Kajetana pisał: Przywiozę Ci i rękopis i talerz, a co do talerza, dałem je tym tylko, co ich chcieli, narzucać się nie mogłem.

W ostatnich dniach września muzeum otrzymało również szereg pamiątek przekazanych przez Pana Jeremiasza Rościszewskiego – prawnuka Kajetana Kraszewskiego. Wśród nich najcenniejszym wydaje się portret Konstancji z Łozińskich Staniszewskiej – córki Konstancji z Kraszewskich i Bolesława Łozińskiego. Autorem portretu z lat 20 – tych XX wieku jest Stanisława z Kraszewskich Strzemboszowa.
Pan Jeremiasz Rościszewski przekazał również:
• korespondencję miedzy Stanisławą z Kraszewskich Strzemboszową a Konstancją z Łozińskich Staniszewską z roku 1920,
• kopię albumu Bogusława Kraszewskiego przedstawiającego portrety i widoki Dołhego, który w 1914 roku autor ofiarował Stanisławie z Kraszewskich Strzemboszowej,
• dokument procesowy dotyczący rodziny Staniszewskich z 1788 roku, przechowywany przez potomków do 1974 roku, a następnie przekazany testamentem przez Bolesławę z Staniszewskich Ligowską Paulinie z Kraszewskich Rościszewskiej do dalszej dyspozycji,
• materiały dotyczące upamiętnienie pobytu J. I. Kraszewskiego w San Remo w latach 1885 – 1887. Upamiętnienie to odbyło się w 1914 roku.
Wszystkie pamiątki zostały opatrzone niezwykle cennymi komentarzami darczyńcy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.