Rozstrzygniecie XXXI Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Józefa Ignacego Kraszewskiego

W niedzielę 10 października 2015 r. w Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie odbyło się rozstrzygnięcie XXXI Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Józefa Ignacego Kraszewskiego, którego celem jest konfrontacja i upowszechnianie twórczości literackiej, a także wiedzy na temat życia i twórczości autora „Starej baśni”.

Konkurs rozgrywany jest w kategorii poezja i proza.

Nagrodzono po 3 najlepsze prace z każdej kategorii oraz przyznano nagrody specjalne:

1. a) za tematykę podlaską
  2. b) za utwór związany z twórczością i biografią J. I. Kraszewskiego
  3. c) nagroda Klubu Literackiego „Maksyma” im. Wiesława Gromadzkiego.

Poniżej zamieszczamy werdykt jury konkursu zamieszczony w publikacji „JEDNODNIÓWKA XXXI Podlaskich Spotkań Literackich i Ogólnopolskiego Konkursu im. J. I. Kraszewskiego” wydanej przez Bialskie Centrum Kultury.

WERDYKT JURY KONKURSU

KOMUNIKAT

z posiedzenia Jury XXXI Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. J.I.Kraszewskiego

które odbyło się w Krzymoszycach dnia 24 września 2015 r. Jury w składzie:

Eligiusz Dymowski – przewodniczący

Lech Sokołowski – członek

Grzegorz Michałowski – członek

Urszula Pietruczuk – sekretarz

Przyznało nagrody w następujących kategoriach:

W poezji:

– I nagroda Januszowi Pyzińskiemu z Dębicy (godło Kormoran),

za bogactwo słowa, wszechstronność, wrażliwość i poetycko kompletny zestaw.

– II nagroda Eli Galoch z Turku (godło Rufus)

za nostalgię kolorowaną krajobrazami i zapachami wsi.

– III nagroda Annie Korólczyk z Warszawy (godło Królik) za nostalgiczne, pogodne wiersze, wrażliwość duchową, za marzenia zawarte w wersach.

W prozie:

– I nagroda Markowi Adamkowiczowi z Gdańska (godło Melchior) za oryginalną tematykę historyczną, patriotyczną ujętą w formie sensacyjnej.

– II nagroda Elżbiecie Kotras z Bysława (godło Kartę Blanche)

za literacki powrót do lat dzieciństwa i młodości, za przywiązanie do rodzinnych stron.

– III nagroda Edycie Łysiak z Kazimierza Dolnego (godło Kandelabra)

za groteskowe, zgrabne opowiadanie z podtekstem „Gdzie zbrodnia, tam i kara”.

Przyznano również nagrody specjalne:

– Temat związany z J.I.Kraszewskim Jadwidze Marioli Jankowskiej

z Poddębic (godło Indianka), za oryginalną fabułę utworu oraz promowanie twórczości J.I.Kraszewskiego z zamiarem łączenia pokoleń

Temat o Podlasiu Magdalenie Nazaruk z Białej Podlaskiej (godło Nazu) za harmonijny zestaw wierszy o tematyce rodzinnej i regionalnej.

Klubu Literackiego Maksyma Ewie Koziarze z Konstantynowa (godło Anemon) za otwartość w uczuciach i przekaz do ukochanej osoby.

Nagrodę rzeczową jury przyznało Agnieszce Weronice Panasiuk z Białej Podlaskiej, za całokształt twórczości prozatorskiej o tematyce podlaskiej.DSC_0857 DSC_0890 DSC_0894 DSC_0899 DSC_0911 DSC_0930 DSC_0940