Sesja w 190 rocznicę urodzin Kajetana Kraszewskiego

10 marca br. w Wisznicach odbyły się uroczyste obchody 190- tej rocznicy urodzin  Kajetana Kraszewskiego. Urodzony 11 marca 1827 roku w Dołhem, najmłodszy z braci Kraszewskich jest autorem dzieł historycznych, powieści i esejów, był również astronomem, muzykiem, rysownikiem i kolekcjonerem. Od 1857 roku Kajetan był właścicielem dóbr romanowskich i bardzo dobrym gospodarzem.

Z tej okazji w Gminnym Ośrodku Kultury i Oświaty w Wisznicach zorganizowano sesję naukową pn. „Kajetan Kraszewski jako człowiek pogranicza kulturowego.” Inicjatorami uroczystości byli m.in. prof. dr hab. Feliks Czyżewski z Instytutu Filologii Słowiańskiej UMCS w Lublinie, Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie oraz Gmina Wisznice. Organizatorzy sesji, przedstawiciele samorządów i instytucji kulturalno – oświatowych złożyli wieńce na grobie rodzinnym Kajetana Kraszewskiego, na starym cmentarzu w Wisznicach.

Otwarcia sesji dokonali: Piotr Dragan – wójt gminy Wisznice, Tadeusz Sławcki – dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie, prof. dr hab. Feliks Czyżewski i Krzysztof Bruczuk – dyrektor muzeum w Romanowie.

W sesji uczestniczyli: dr hab. Dariusz Tarasiuk, naukowcy z Wydziału Filologii Słowiańskiej UMCS, goście z Białorusi w tym Ludmiła Mikołajewna Pieczko dyrektor Szkoły nr. 8 im. Władysława Mikołajewicza Karwata, Żanna Michajłowna Łopyko zastępca dyrektora ds. wychowawczych, delegacja uczniów z LO Wisznice, bibliotekarze z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej, Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie oraz z gmin sąsiednich, wójtowie gmin partnerstwa Doliny Zielawy, radny powiatu bialskiego Ryszard Boś, ks. Jan Pieńkosz proboszcz parafii Wisznice, radni gminy Wisznice na czele z Przewodniczącą Ewą Nuszczyk, dyrektorzy szkół i inni gości reprezentujący samorządy i instytucje kultury.

Na zakończenie sesji na scenie wystąpił Zespół Pieśni i Tańca z Publicznego Gimnazjum im. K. K. Baczyńskiego w Wisznicach oraz Karolina Cegłowska i Kinga Linkiewicz. Uczestnicy sesji mieli także możliwość zwiedzania Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie.


 

 

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.