Teatr w Romanowie

Logo MKiDN                                                                                    20150217_KulturaDostepna-720x380

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

W dniu 24 października 2015 r. w ramach projektu pt. „Rozszerzenie oferty edukacyjno – kulturalnej Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie” dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Dostępna odbyło się spotkanie z teatrem. W salonie romanowkiego dworu zostały wystawione dwie sztuki teatralne. Jedną zaprezentował Tetr Pokoleń z Siennicy Różanej, a drugą grupa teatralna Perły Życia z Kodnia.
Oto wypowiedź pani Beaty Kupryś – opiekunki artystycznej Pereł Życia, o podjętej przez muzeum inicjatywie oraz wiersz jej autorstwa.

NIEPOSPOLITA SIŁA TEATRU
U źródeł natchnienia myślą Kraszewskiego…
niepełnosprawność rozwinęła skrzydła wolności…
na niewidzialnych promykach ufności
nasycała swe dusze szacunkiem… uznaniem…
spełnieniem… otoczenia wrażliwego…
na inność nadzwyczajną w świecie…
Zbierała girlandy wiary… z gościnnego
Romanowa czerpiąc bodziec do tworzenia
nowej… bogatszej teraźniejszości… przez Perły Życia…

Te duchowe doznania okazały się rzeczywistością, a szansę na nie dała prezentacja sztuki teatralnej pt. „Brühl, czyli o zawiłościach ludzkiej natury” w Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie przez osoby z niepełnosprawnością. Wystawienie sztuki w dniu 24 października br. przez grupę teatralną Perły Życia było jednym z wielu działań wynikających z realizowania projektu pt. „Rozszerzenie oferty edukacyjno – kulturalnej Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie” dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Dostępna.
W pierwszej kolejności zaprezentował się Teatr Pokoleń z Siennicy Różanej, którego aktorzy pokazali, jak profesjonalnie, z prawdziwym kunsztem i znajomością warsztatu aktorskiego można zainteresować, rozbawiać oraz intrygować publiczność. Jako druga wystąpiła grupa teatralna Perły Życia z Kodnia i było to dla nich niezapomniane przeżycie. Połączeni interpretacją powieści Józefa Ignacego Kraszewskiego „Brühl” swoją postawą i nastawieniem ukazywali, jak mogą integrować się: uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy, Warsztatu Terapii Zajęciowej, instruktorzy obu instytucji, dawni członkowie grupy oraz ci, którzy rozpoczęli wyższe studia i mierzą się z nowymi wyzwaniami. Pośród aktorów z Pereł Życia pojawiła się także nowa uczestniczka z ŚDS. Z ogromnym powodzeniem wcieliła się w jedną z głównych ról. Wyśmienicie opanowała dość dużą kwestię aktorską, a ponadto nadała jej ciekawy rys osobowościowy.
Nasz powrót do ‘kochanego Romanowa’ udowodnił, że warto pielęgnować wiarę w możliwości niepełnosprawnych, podtrzymywać na duchu, zachęcać do podejmowania wysiłków artystycznych, stwarzać okazje, by mierzyli się z tremą i dawać dostęp do nowych ról aktorskich. Oni wyrażali swoją radość z kolejnego powrotu do tego wyjątkowego miejsca. Wyraźnie zarysowała się ich tożsamość, jako ludzi, którzy czują się wartościowi. Świadomi swoich możliwości wynikających z regularnych przygotowań do spektaklu. Dysponujący zaskakująco dobrą pamięcią. Złączeni niewiarygodną mocą płynącą z przynależności do grupy Pereł Życia i tworzenia interesującej, artystycznej rzeczywistości. Uświadamiają społeczeństwu jak niepospolita siła i energia twórcza tkwi w teatrze. Sztuka pt. „Brühl, czyli o zawiłościach ludzkiej natury” zwróciła uwagę publiczności zebranej w Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie i poruszyła ich serca. Gorące owacje, szczery, autentyczny podziw dla ich solidnej, systematycznej i wyjątkowej pracy na zawsze pozostanie w naszej pamięci.
Ukazali niepełnosprawność w innym, ciekawym wymiarze, jako stan, który nie stanowi bariery, ale jest wyzwaniem do snucia planów oraz marzeń artystycznych na przyszłość. Współpraca Pereł Życia z Muzeum J. I.Kraszewskiego trwa od kilku lat i jesteśmy przekonani, że wynikną z niej same najefektowniejsze zjawiska literackie.
„Robiąc spektakle, filmy dajecie radość nie tylko sobie, ale też i innym niepełnosprawnym (…) bo osobom niepełnosprawnym trudno działać i przekonywać do siebie innych, że my też mamy coś wartościowego do zaoferowania i pokazania…” – tak powiedział o naszych Perłach Życia Leszek Zaciura – pisarz z Białej Podlaskiej i Łomaz, autor książek dla dzieci i dorosłych, empatyczny, życzliwy człowiek , uosobienie dobroci i wrażliwości, nieoceniony przyjaciel. I my będziemy podejmować takie wyzwania… pnąc się ku wyżynom spełnienia, bo życie tak szybko upływa…

Beata Kupryś

Dyrektor i pracownicy Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego skradają bardzo gorące podziękowania wszystkim aktorom oraz uczestnikom tego niezwykłego spotkania z teatrem w Romanowie.

DSC_0550 DSC_0556  DSC_0570 DSC_0576 DSC_0587 DSC_0593 DSC_0626 DSC_0646 DSC_0664 DSC_0678 DSC_0712 DSC_0717 DSC_0719 DSC_0722 DSC_0723 DSC_0724 DSC_0727 DSC_0728 DSC_0730 DSC_0731 DSC_0735

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.