Zapraszamy do udziału w konkursie na wypiek świętojański

Józef Ignacy Kraszewski w powieści „Stara baśń” i bajce „Kwiat paproci” nawiązuje do podań i legend oraz opisuje starosłowiańskie zwyczaje związane z magiczną nocą świętojańską. Przedstawiona w „Starej baśni” Noc Kupały była świętem ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości, obchodzonym w okresie przesilenia letniego, co według kalendarza wypada w noc z 23 na 24 czerwca. Przeprowadzane w jej trakcie obrzędy słowiańskie miały zapewnić świętującym zdrowie i urodzaj. W czasie tej magicznej nocy rozpalano ogniska, w których palono zioła. Radosnym zabawom i tańcom towarzyszyły różnego rodzaju wróżby, z których najważniejszą było puszczanie wianków, przez dziewczęta w nurtach rzek.
Również w tę jedyną noc, noc świętojańską, pełną tajemnic, magii i mroku według legend zakwitał kwiat paproci. Pary skojarzone podczas obchodów Święta Kupały poszukiwały owego niezwykłego kwiatu, w budzącym grozę lesie, aby dzięki niemu zapewnić sobie pomyślność i szczęście.
W celu przybliżenia mieszkańcom powiatu bialskiego tradycji, zwyczajów i sposobów obchodzenia słowiańskiego święta sobótkowego, w dniu 25 czerwca 2016 r. na terenie zespołu dworsko – parkowego w Romanowie odbędzie się impreza „ Noc świętojańska u Kraszewskiego”. Jednym z elementów imprezy jest konkurs na wypiek świętojański, do udziału w którym serdecznie zapraszamy zarówno osoby indywidualne jak i zespoły.

REGULAMIN KONKURSU NA WYPIEK ŚWIĘTOJAŃSKI

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.