Wydarzenia
Data opublikowania: 2022-02-23
Kraszewski niejedną ma twarz…
W dniu 18 lutego w Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie odbyła się uroczystość, której tematem przewodnim była prezentacja nowo zakupionego obrazu, przedstawiającego postać wybitnego pisarza. Obraz pochodzi z 1884 roku, jego autorem jest Mikołaj Dawidowicz. To polski malarz, portrecista, urodzony w 1863 roku w Ustymówce na Ukrainie, zmarł w 1915 r. W latach 1884-1888 studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych oraz w Monachium w Akademii Leopolda Loffera. Wystawiał w Krakowie w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych, Zachęcie oraz Wilnie. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością: Starosta Bialski Mariusz Filipiuk, który dokonał odsłonięcia portretu pisarza, Członek Zarządu Powiatu Bialskiego Mateusz Majewski, Radny Powiatu Bialskiego Tomasz Andrejuk, Skarbnik Powiatu Elwira Charewicz, Dyrektor Wydziału Spraw Społecznych Barbara Kociubińska - Koza, dyrektorzy szkół i instytucji kultury z terenu gminy, przedstawiciele Rady Muzeum oraz przyjaciele muzeum. Zakup obrazu sfinansowany został przez Powiat Bialski, a jego koszt wyniósł 44 500zł. Zgodnie z tradycją romanowskiego dworu podczas uroczystości odbył się również koncert muzyczny „Obrazy dźwiękami malowane” w wykonaniu Magdaleny Rzechowskiej - skrzypce i Macieja Nermera - wiolonczela.
Dzięki uprzejmości Biper TV zapraszamy Państwa do obejrzenia filmu z wydarzenia:
https://www.youtube.com/watch?v=zUwp-ghAC1E&ab_channel=BiperTV

Zaproszenie na Noc Świętojańską u Kraszewskiego
Serdecznie zapraszamy! Wstęp wolny.

Podsumowanie konkursu plastycznego "Dzieci ilustrują bajki Józefa Ignacego Kraszewskiego"
Fotorelacja z Podsumowania Konkursu Plastycznego: "Dzieci ilustrują bajki J. I. Kraszewskiego", ktore odbyło się 6 czerwca 2025 r.

Podsumowanie konkursu plastycznego "Dzieci ilustrują bajki Józefa Ignacego Kraszewskiego"
Dyrektor Muzeum informuje, że podsumowanie konkursu plastycznego "Dzieci ilustrują bajki Józefa Ignacego Kraszewskiego" odbędzie się w dniu 6 czerwca 2025 roku o godzinie 10°° w Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie. W konkursie wzięło udział 120 uczestników. Jest nam niezmiernie miło, że tak wielu młodych

Relacja z Nocy Muzeów w Romanowie
https://bp24.pl/artykul/noc-muzeow-w-romanowie-n1602504

Noc Muzeów
17 maja 2025 r. w Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie odbyła się Noc Muzeów. Z tej okazji placówka przygotowała wyjątkowy program, na który złożyły się: wernisaż wystawy malarstwa Ewy Borowskiej Trawy oraz koncert muzyczny Radość najpiękniejszych dni w wykonaniu Alicji Karpiuk – śpiew i Marcina Obuchow

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego - „Dzieci ilustrują bajki Józefa Ignacego Kraszewskiego.”
Poniżej zamieszczamy protokół z rozstrzygnięcia konkursu plastycznego - „Dzieci ilustrują bajki Józefa Ignacego Kraszewskiego”.


Informacja o godzinach otwarcia Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie podczas weekendu majowego
Godziny otwarcia Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie podczas weekendu majowego: 1 maja (czwartek) - 9.00 - 17.00, 2 maja (piątek) - 9.00 - 17.00, 3 maja (sobota) – 9.00 - 17.00. Od 1 maja do 30 września godziny otwarcia Muzeum od 9.00 do 17.00, ostatnie wejście o godzinie 16.30.
